Systemy grzewcze
Technologie grzewcze nowej generacji pieco- kominków pozwalają na maksymalizację efektywnego wykorzystania powstałej w wyniku spalania energii. Sprawność układów grzewczych z różnymi modułami może sięgać nawet 80%. Oto przykładowe rozwiązania, znajdujące zastosowanie w zależności od kubatury pomieszczeń, ilości ogrzewanych pomieszczeń, oraz pożądanego rozkładu. Najlepszym rozwiązaniem wyboru optymalnego systemu grzewczego, jest wcześniejsze spotkanie inwestora z przedstawicielem firmy. Zorganizowanie spotkania już na etapie projektowania budynku pozwoli na zastosowanie systemu oraz modułów zapewniających przyjemne ciepło przez cały rok.
Firma oferuje bezpłatna poradę oraz projekt odpowiedniego systemu!
System konwekcyjny
Tradycyjny układ grawitacyjny charakteryzuje się tym, że w stosunkowo krótkim czasie wydziela się dużo ciepła. Taka koncepcja stosowana jest m. in. w starszym budownictwie oraz w dużych pomieszczeniach. Ciepłe powietrze wydostające się z kanałów i kratek w sposób naturalny- grawitacyjny rozprzestrzenia się w całym pomieszczeniu. W przypadku pieco- kominków z systemem konwekcyjnym, powietrze pobrane z pomieszczenia opływa wkład grzewczy oraz wmontowaną metalową płytę- radiator, a następnie stosunkowo szybko oddawane jest ponownie do pomieszczenia.
System akumulacyjny
Ręcznie wybudowana masa akumulacyjna stworzona z części szamotowych tworzy kanały dla spalin, które budują ceramiczny system ciągu. W ten sposób odzyskiwane jest ciepło gorących spalin, które kolejno jest akumulowane i systematycznie oddawane przez obudowę pieca wykonaną z elementów szamotowych lub kaflowych. - Moduły oszczędne- W ostatnich latach coraz częstsze zastosowanie znajdują ceramiczne moduły oszczędne. Zaletą takich modułów jest szybka możliwość zabudowy (nie ma konieczności ręcznej budowy masy akumulacyjnej) gotowych, stosunkowo mniejszych form. Małe formy umieszczane są nad wkładem kominkowymi i nie wymagają stawiania osobnego korpusu masy akumulacyjnej. W przypadku wkładów o dużej mocy, zaleca się postawienie osobnego korpusu akumulacyjnego wkomponowanego tak, aby wyglądał jak integralna część kominka. Tak skonstruowany piec (typu Hipokausta) wyróżnia się przede wszystkim dużą powierzchnią promieniowania cieplnego. Powstałe w wyniku spalania ciepłe powietrze nie rozprzestrzenia się bezpośrednio do pomieszczeń, lecz krąży wewnątrz dodatkowych powierzchni grzewczych. Ogrzewanie w ten sposób odbywa się na zasadzie stosunkowo długo trwającego, łagodnego promieniowania z całej powierzchni pieca. Oczywiście wielkość wspomnianych dodatkowych powierzchni grzewczych powinna współgrać z wielkością i mocą wkładu grzewczego. Przy zastosowaniu specjalnych kanałów, piec hipokaustowy może posłużyć również do ogrzewania innych kondygnacji budynków.
System wymienników wodnych, płaszczowych lub nasadowych
Zupełnie inną formą oszczędności ciepła otrzymujemy gdy połączymy wkład grzewczy z kotłem- obojętnie czy zastosowanym jako wodny wymiennik ciepła, płaszcz wodny, czy też oba zintegrowane w obudowie kotła. Wszystkie warianty umożliwiają otrzymanie ciepłej wody. Dzieje się tak dzięki dodatkowemu ciepłu użytecznemu odzyskanemu przez wodne wymienniki. Pozwala to na stworzenie systemu centralnego ogrzewania w budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, piec może pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę w niewielkich gospodarstwach domowych.
Kominek konwekcyjny ze stalową nasadową haubą |
Kominek kumulacyjny z wolnostojącą ceramiczną masą kumulacyjną |
Kominek kumulacyjny z ceramiczną nasadową masą kumulacyjną |
Kominek wodny z nasodowym wodnym wymiennikiem ciepła |
Wysokiej klasy i technicznie zaawansowane produkty to dla firmy BRUNNER cel nadrzędny. Seria palenisk HKD do pieców kaflowych oraz seria wkładów kominkowych Kompakt-Kamine to urządzenia o wysokiej efektywności spalania. Oprócz możliwości regulacji strumienia powietrza, co gwarantuje zawsze czystą szybę, urządzenia te posiadają inną ważną zaletę: różnorodność systemów wymiany ciepła. Specjalnie dopasowany system umożliwi Państwu najlepsze wykorzystanie ciepła, powstającego w procesie spalania.
W zależności od potrzeb, oferujemy system konwekcyjny, system kumulacyjny oraz system wodny.
Zastosowanie najnowszej generacji materiałów przy budowie wszystkich systemów grzewczych zapewnia gwarancję długiego i bezpiecznego użytkowania pieców.
Jednolicie odlewane, żeliwne wkłady grzewcze, elementy szamotowe o podwyższonej akumulacyjności, ogniotrwałe spoiwa i uszczelniacze, wysokiej jakości wszelakie materiały wykończeniowe to parametry stanowiące o jakości świadczonych przez naszą firmę usług.